Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi yeni nesil bir Devlet Üniversitesidir.

SBTÜ’nin YKS ile öğrenci alan lisans bölümleri 2022-2023 Akademik Yılı Güz Dönemi itibari ile ilk defa öğrenci almış olup bölümlerin tamamının kontenjanları %100 doluluk oranına ulaşmıştır.

Hazırlık programı, bölüm odaklı olmayan bir dil eğitimi programıdır. Sınıflar oluşturulurken bölüm ayrımı gözetilmez, farklı bölümlerden öğrenciler aynı sınıfta yer alabilir.

Eğitim dili İngilizce olan herhangi bir lisans programına yerleştirilen öğrencilerin 1. sınıfa başlayabilmeleri için İngilizce yeterliliklerini belgelemeleri gerekmektedir. Dönem başında yapılan SBTÜ Yeterlik Sınavı'ndan en az 60 puan ve üzeri veya; (1) En az son üç yılda, İngilizcenin ana dil olarak konuşulduğu bir ülkede, o ülke vatandaşlarının devam ettiği ortaöğretim kurumlarında eğitim görüp ortaöğrenimini bu kurumlarda tamamlayanlar Yabancı Dil Hazırlık Eğitiminden muaf sayılırlar. (2) Öğrencinin, ulusal ya da uluslararası geçerliliği kabul edilen sınavlardan Cambridge English Proficiency (CPE): C Seviyesi, Cambridge Advanced English (CAE): C Seviyesi, Test of English as a Foreign Language (TOEFL IBT): 72 veya Pearson Test of English (PTE 6 AKADEMİK): 55 başarı notuna sahip olması ve bunu belgelendirmesi durumunda öğrenci hazırlık eğitiminden muaf sayılır.

İkinci anadal diploma programına, anadal lisans diploma programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise beşinci yarıyılın başında, önlisans diploma programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında gerekli şartları sağlamanız durumunda çift anadal programına başvurabilir ve iki diploma ile mezun olabilirsiniz.

SBTÜ, maddi sıkıntılar nedeniyle eğitimini sürdürmekte zorlanan öğrencilere Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesini Destekleme ve Geliştirme Vakfı tarafından nakdi burs veya YKS başarı sıralamasına göre başarı bursu sağlamaktadır.

İlimiz şehir merkezinde Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı 10.000 kişilik kız öğrenci ile 5.000 kişilik erkek öğrenci kapasiteli yurt imkanı bulunmaktadır. Ayrıca özel yurt, pansiyon, apart daire, kiralık konut v.b imkanlar mevcut olup ilimizde öğrenciler açısında barınma sorunu bulunmamaktadır.

Üniversitemiz, Sivas 4 Eylül Stadyumu, Taha Akgül Spor Tesisleri, Okullar Bölgesi, Adliye ve Sivas İVA Alışveriş Merkezinin bulunduğu alanda yer alan sosyal, kültürel ve spor olanaklarının olduğu yeni, modern binaların ve yeşil alanların bir araya geldiği, öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayan bir kampüs deneyimi sunmaktadır. Üniversitemiz ile Gençlik Spor il Müdürlüğü arasında yapılan protokol kapsamında, kampüsümüz çevresinde bulunan Gençlik Spor il Müdürlüğüne ait spor tesisleri (Futbol, Voleybol, Basketbol, Yüzme, Tenis v.b) öğrencilerimiz tarafından kullanılmaktadır.

Üniversitemiz kampüsüne toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlanmaktadır.

Üniversitemizde Belirtilen Eğitim Modelleri Uygulanmaktadır. Üniversitemiz tarafından uygulanan 3+1 Eğitim Modeli kapsamında ön lisans öğrencilerimiz üç dönemlerini okulda, bir dönemlerini ise işletmelerde tam zamanlı stajyer olarak geçirmektedirler. Üniversitemiz tarafından uygulanan 7+1 Eğitim Modeli kapsamında lisans öğrencilerimiz yedi dönemlerini okulda, bir dönemlerini ise işletmelerde tam zamanlı stajyer olarak geçirmektedirler. Bilgiyi ürüne dönüştürme uygulamaları kapsamında, iş yerleri ve sektörle ortak yürütülen projelerle analiz, tasarım ve üretim tecrübesi edinilmekte, ayrıca sektörün ihtiyaçları ve talepleri dikkate alınarak hazırlanmış iş yerinde eğitim, staj, simülasyon ve uygulama ağırlıklı müfredat programları uygulanmaktadır.

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi öğrencileri; Erasmus+ programı kapsamında Avrupa’da ve diğer ülkelerde diğer yükseköğretim kurumları arasında yapılmış anlaşma ve protokollerle bir veya iki yarıyıl yurtdışında öğrenim görebilir. Eğitim ve staj hareketliliğinden faydalanabilmektedir. Erasmus+ programı Avrupa Birliği tarafından yürütülen bir değişim programıdır. Avrupa Birliği ülkelerindeki yükseköğretim kurumlarının iş birliğini teşvik ederek, üniversiteler arası eğitimde kalitenin arttırılmasını ve geliştirilmesini amaç edinmektedir. Erasmus+ Değişim Programlarıyla öğrencilere üniversite döneminde yurtdışına gitme olanağı sunulmaktadır. Program kapsamında; yüksek öğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri, kısa süreli öğrenci ve personel değişimi yapabilmeleri için hibe niteliğinde karşılıksız mali destek sağlamaktadır. Erasmus+ Programı öğrencilere yurt dışı deneyimi, çok kültürlü ortamda ders işleme, değişik kültürleri tanıma, Türk kültürünü tanıtma, yeni arkadaşlar edinme, farklı bir okulda öğrenci olabilme, yükseköğretim veya mesleki eğitim gören kişilere yurtdışında staj yapma veya çalışma deneyimi elde etme imkânı ve farklı bir sistem görebilme olanakları kazandırır. Detaylı bilgi için Erasmus+ Koordinatörlüğü sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. (https://erasmus.sivas.edu.tr/)

Kütüphanemiz, 381,74 m2 alana kurulu olup kullanıcıların katalog taraması ile araştırma faaliyetlerinden yararlanmaları için masaüstü bilgisayarlar bulunmaktadır. Ayrıca yayın sayımı, ödünç-iade gibi işlemlerin hızlı ve sorunsuz bir biçimde gerçekleştirmek amacıyla akıllı sistemler kullanılmaktadır. Kullanıcı odaklı bir hizmet anlayışını benimseyen kütüphanemiz 7/24 saat açıktır. Her geçen gün gelişen teknoloji çağında, çalışmalarında çıtayı yükselterek hizmet vermeye devam etmektedir.

SBTÜ'de çeşitli idari ve akademik birimlerde kısmi zamanlı öğrenci olarak ayda 60 saatle sınırlı olmak üzere çalışabilirsiniz.

SBTÜ’de programların eğitim dili Türkçe ve İngilizce olarak verilmektedir.

google maps embedded map