Tarih öncesi çağlardan birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, başkent olmuş, medreseleri ile kültür ve eğitim tarihimize yön vermiş, Milli Mücadele’ye tanıklık ederek Sivas Kongresi ile Cumhuriyetin temellerini atmış Sivas; tarihî yapıları, doğal güzellikleri ile Türkiye'nin yüzölçümü bakımından ikinci büyük ilidir. İki önemli üniversitesi olan Sivas, barındırdığı 50 bini aşkın üniversite öğrencisi ile öğrenci ve kadın dostu, güvenli bir şehirdir.

Hititler, Asurlular, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve nihayetinde Türklerin eline geçmiş ; Ulu Cami, Çifte Minareli Medrese, Şifahiye Medresesi, Gökmedrese, Buruciye Medresesi, Kale Cami, Eğri Köprü, Atatürk Kongre Müzesi, UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası” listesine alınan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası, dünyadaki en büyük Hitit tapınaklarına sahip olan  Sarissa Antik kenti ve daha birçok  cami, hamam, han, köprü ve türbesiyle Sivas; tarihî yapılar açısından zengin bir şehirdir.

Gökpınar Gölü, Hafik Gölü, Tödürge Gölü, Sızır Şelalesi, Şuğul Vadisi, kaplıcaları, mesire alanları, kayak merkezi Yıldız Dağı ile tarihî dokunun yanı sıra doğal güzellikleri ile de gönülleri fetheder.

Valiliğimizin, Sivas’ı bir kültür şehrine dönüştürmek hedefi kapsamında yeni açılan müzeler ile birlikte Sivas; Atatürk ve Kongre Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Sanayi Mektebi Müzesi, Sivas Şehir Müzesi, Şehitler Müzesi, Gökmedrese Vakfı Müzesi, Esnaf ve Zanaatkarlar Çarşısı ve Müzesi, Savaş Atları Müzesi gibi birçok müzeye ev sahipliği yapmaktadır.

Doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel zenginliği ile birçok ziyaretçinin dikkatini çeken, öğrencilere kolay ve eğlenceli yaşam olanakları sunan Sivas’ta öğrencilerimiz için yapılacak birçok sosyal-kulturel faaliyet bulunmaktadır.

Üniversite kampüsümüzün hemen yanında yer alan Alışveriş Merkezi yiyecek alanları, alışveriş, sinema, Go-Kart, oyun alanları gibi hizmetler sunmaktadır.

Öğrencilerimiz, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile imzaladığımız protokol çerçevesinde, yine kampüsümüzün hemen yanında yer alan, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı spor tesislerinden -Taha Akgül Kapalı Spor Salonu, Olimpik Yüzme Havuzu- faydalanabilmektedirler.

Üniversitemizin hemen yanındaki Sivas 4 Eylül Stadyumu, öğrencilerimiz için maç günlerinde bir etkinlik alternatifi oluşturmaktadır.

Sivas’ta sosyal hayatın kalbinin attığı İstasyon ve Atatürk Caddeleri, kampüs alanımıza otobüs ile 5-10 dakika mesafededir. Söz konusu caddeler sinema, kafeler, restoranlar, alışveriş noktaları gibi bir çok olanağı barındırmaktadır.

Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi ve Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde yıl boyunca çeşitli etkinlikler ve konserler düzenlenmektedir. Sivas Devlet Tiyatrosu, sahnelediği oyunlar ile Atatürk Kültür Merkezinde binlerce seyirciye ulaşmaktadır. Sivas, her sene şehir dışından gelen özel tiyatro topluluklarının oyunlarına ve çeşitli konserlere de ev sahipliği yapmaktadır.

 

 


 


google maps embedded map